OPIS PROJEKTU DZIEDZIŃCA RÓŻAŃCOWEGO ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Projekt „Dziedzińca różańcowego” obejmuje powierzchnię 2250m2 znajdująca się przed kościołem w Pieczyskach. W ubiegłym roku teren ten został obsadzony żywopłotem z buka. Projekt ma na celu stworzenie 4 dziedzińców obejmujących 4 tajemnice różańcowe. Przewiduje się zachowanie istniejących drzew wzdłuż południowej granicy działki. Powstały projekt ma założenie osiowe. Podstawowym elementem kompozycji jest rozległy trawnik na planie krzyża, na środku dziedzińca umieszczona jest figura Matki Bożej Jazłowieckiej, Niepokalanej Maryi w momencie zwiastowania ze słowami na cokole: AVE MARYJA (Zdrowaś Maryjo). Autorem figury jest twórca grobu ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Św. Stanisława na Żoliborzu pan EDWARD JELIŃSKI.

Trawnik otoczony jest przez drogi dojazdowe szerokości 2m (przy wjeździe i bramie kościelnej droga ma szerokość 4m) wykonane z kostki betonowej Romano firmy Libet w kolorze piaskowo-beżowym. Aby złamać monotonie i nawiązać do nawierzchni sąsiadującej bezpośrednio z kościołem zaproponowano wykonanie kratownicy o wymiarach 2mx2m z kostki granitowej szarej wypełnionej kostką Romano. Kolorystyka nawierzchni dobrze współgra z kolorem fasady kościoła, tworząc razem spójną całość.

Po obu stronach trawnika rozmieszczono symetrycznie po dwa dziedzińce różańcowe. Każdy dziedziniec ma wymiary 8mx8m i regularny układ. Centralną część każdego dziedzińca stanowi wybrukowany placyk na planie koła otoczony żwirową wstęgą, na której rozmieszczone zostały, wykonane z żywicy epoksydowej zmieszanej z mączką marmurową i zbrojone włóknem szklanym, medaliony różańcowe. Żwirowa nawierzchnia dzieli każdy dziedziniec na cztery części wypełnione roślinnością. W każdym narożniku zostaną posadzone świerki białe ‘Conica’ o bardzo regularnym stożkowym pokroju.

Najważniejszym elementem wertykalnym każdego dziedzińca będzie centralnie posadzony klon pospolity w odmianie ‘Globosum’, wokół którego będzie znajdować się drewniana ławka opasająca pień drzewa. Korony drzew dadzą schronienie przed słońcem modlącym się wiernym.

Projekt roślinności obejmuje róże okrywowe o długim okresie kwitnienia oraz lawendę wąskolistną. Możliwe jest wprowadzenie zmienności sezonowej poprzez zastosowanie roślin cebulowych – tulipany, lilie.

Ponadto na każdym dziedzińcu przewidziane jest ustawienie trzech ceramicznych lub kamiennych donic przeznaczonych na rośliny sezonowe nie zimujące w gruncie. Każdy kwadratowy dziedziniec otoczony zostanie zimozielonym żywopłotem z bukszpanu tworzącym wyraźną ramę.

Projekt przewiduje wykonanie systemu automatycznego nawadniania trawnika i roślinności oraz wykonanie podświetlenia medalionów różańcowych oraz figury MB.

Projektowany dziedziniec różańcowy stanie się integralną częścią neogotyckiego kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, podnosząc walory tej pięknie odrestaurowanej świątyni.

czwartek,
18 października 2018